„Centenarul Marii Uniri de la 1918 şi unitatea de credinţă“, la Iaşi

Arhiepiscopia Iașilor Martie 16, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Prelegerea va fi susţinută de părintele lector universitar doctor Daniel Danielescu, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae“ din Iaşi. Evenimentul face parte din proiectul cultural-misionar intitulat „Tu, Doamne, ai cuvintele vieţii veşnice“. Acest program se desfăşoară an de an în Postul Mare şi în Postul Crăciunului, când se organizează şi o conferinţă, după cum a menţionat părintele paroh Toma Gradinaciuc, protopop al Protopopiatului 1 Iaşi: „Tema a fost inspirată de Anul omagial al unităţii de credinţă şi de neam şi Anul comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918. La conferinţă sunt aşteptaţi preoţii din Cercul pastoral «Sfântul Nectarie» al Protopopiatului 1 Iaşi, credincioşi din parohie şi din oraşul Iaşi, doritori să afle cum s-a înfăptuit unitatea de neam şi de credinţă, dar mai ales ce trebuie să facă pentru a păstra şi a o desăvârşi“.