IPS Calinic a slujit la Mănăstirea Hadâmbu

Arhiepiscopia Iașilor August 10, 2020   Autor: Constantin Ciofu

În cadrul slujbei au fost rostite mai multe rugăciuni pentru sănătatea celor prezenţi şi a celor cuprinşi de boală pe patul de spital sau la casele lor. Cuvântul de folos duhovnicesc adresat mulţimii de pelerini a fost rostit de către protosinghelul Iustin Neagu, misionar de caritate la Biserica „Schimbarea la Faţă a Domnului” din incinta Spitalului de Psihiatrie Socola din Iaşi. Părintele Iustin Neagu a vorbit despre importanţa virtuţilor în viaţa oamenilor, exprimându-şi recunoştinţa faţă de Înaltpreasfinţitul Părinte Calinic pentru jertfa depusă în cele aproape trei decenii de slujire în Eparhia Iaşilor. De asemenea, a apreciat lucrările întreprinse la ansamblul monastic de la Hadâmbu, realizate sub coordonarea Înaltpreasfinţitului Calinic, prin efortul arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, stareţul aşezării monahale, sprijinit de ctitori, binefăcători şi donatori. Părintele Gheorghe Loghinoaia de la Centrul de ajutor și reabilitare creștină „Bogdan I” al Mănăstirii Bogdăneşti a mulţumit părintelui Nicodim Gheorghiţă pentru că recent a vizitat aşezământul pe care îl coordonează, unde a oferit o masă caldă persoanelor adăpostite acolo. La rândul său, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă a mulţumit Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, pentru că a binecuvântat ca IPS Calinic să slujească Taina Sfântului Maslu. Arhimandritul Nichifor Horia, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Iaşilor, a remarcat apoi că scopul rugăciunilor pe care le înalţă Biserica în cadrul sfintelor slujbe este să-L cinstească pe Dumnezeu.